۰۲۱۸۸۹۰۹۶۰۶
۰۹۱۰۲۱۴۸۴۴۲
تهران؛ ضلع جنوب شرقی میدان ولیعصر، مجتمع تجارت ایرانیان، طبقه ۸، واحد ۵

آموزش مونتاژ کامپیوتر

Print

در دوره آموزش مونتاژ کامپیوتر شناخت قطعات و اسمبل سیستم بطور عملی ارائه میشود؛ بطور کامل روشهای نصب سیستم و مونتاژ يك کامپيوتر شخصی (PC) را آموزش ميدهیم و سپس به مباحث نرم افزاری مانند تنظيم Bios و نصب ويندوز و تنظيمات مربوط به آن ميپردازیم. همچنین علاقمندان به دوره آموزش مونتاژ و اسمبل کامپیوتر با عملکرد قطعات کامپیوتر مانند منبع تغذیه ، کارت گرافیک ، مین برد ، هارد دیسک ، درایو و لوازم جانبی آن آشنا میشوند. دوره اموزش اسمبل رایانه بصورت تخصصی هر هفته برگزار میشود.

آموزش شناخت قطعات کامپیوتر شامل اسمبل مادربرد، هارد دیسک، پاور، کارت گرافیک روی کیس میباشد

آموزش اسمبل کامپیوتر

نحوه برگزاری دوره آموزش اسمبل کامپیوتر و شناخت قطعات: 

 • آشنایی با نسل های قطعات کامپیوتر و سطح کیفی برندها
 • آموزش نصب و جداسازی قطعات سخت افزاری مانند رم، هارد دیسک،‌دی وی دی رایتر، کارت گرافیک، کارت صدا، کارت شبکه، پاور روی مادربرد
 • آشنایی با جامپرها، چراغ های کیس و نصب آنها
 • آموزش بوق های مختلف کیس،‌ نصب بلندگوی کیس و عیب یابی از طریق همین صداها
 • روش تنظيم خصوصيات Bios نوع Award و  Phoenix
 • بستن قطعات و توانمدی هر یک در اسمبل بهتر
 •  شناخت حرفه ای هارد دیسک، پارتیشن بندی و فرمت
 • آماده سازی سیستم، تنظیمات بایوس
 • روش بوت کردن و نصب سیستم عامل ویندوز و لینوکس 
 • آموزش نصب درایورها و طریقه دانلود از سایت های مرجع
 • شناسايي قطعات سخت افزاری بصورت دستی در ويندوز

برخی از موارد دوره آموزش اسمبل پاورقی صفحه


آموزش نصب CPU و ارتقاء پردازنده

نصب CPUاگر از یک سی پی یوی سوکت دار استفاده می شود : باید cpu را از لبه هایش در دست بگیریم و به گوشه های ردیف پین های آن نگاه کنیم , یک یا دو تا از گوشه ها باید پین های کمتری از بقیه داشته باشند . سپس به سوکت روی مادربورد نگاه می کنیم و گوشه هایی که مشابه با گوشه های تک cpu است را شناسایی می کنیم . سپس بازوی کوچک را بلند کرده و به نزدیک سوکت مادربورد برده و به ملایمت و آرامی , با هم خط کردن گوشه های مناسب و مقتضی , cpu را در سوکت قرار می دهیم . cpu باید به درستی در جای خود بلغزد و قرار گیرد . اگر این گونه نشد , اطمینان پیدا می کنیم که بازوی آزاد سازی سوکت کاملا بلند شده باشد و گوشه های تک cpu با گوشه های مربوطه در سوکت , تطابق داشته باشند. سپس کولر cpu را اضافه می نماییم . برخی از فن های cpu , نوارهای گرمایی از قبل تعبیه شده دارند که در جایی قرار دارد که در تماس با cpu است . سپس مقدارکمی از خمیر سلیکون را در وسط cpu پخش می کنیم و فن را روی آن میبندیم.

آموزش نصب حافظه و ارتقاء رم

نصب حافظه

آموزش نصب رم روی اسلات های مادربرد بسیار ساده میباشد و فقط باید اطلاعات داشته باشیم که بدانیم هر نوع مادربردی چه نوع رمی را ساپورت میکند. بطور معمول برای مادربردها از رم دوتایی استفاده میکنند که به این حالت دوال چنل dual channel گفته میشود. این قابلیت باعث افزایش سرعت پردازنده رم در ویندوز و لینوکس میشود. اسلات های رم دو تایی، چهارتایی و شش تایی هستند که برای اینکه از قابلیت صحیح رم روی برد استفاده کنیم باید رم ها را روی رنگ های یکسان قرار دهیم. از قلاب قفلی در انتهای سوکت برای جا زدن رم روی مادربرد استفاده کنید. در آموزش مونتاژ کامپیوتر مهمترین بخش نصب حافظه را تشکیل میدهد.

آموزش نصب مادربورد کامپیوتر

نصب کارت گرافیک

مهمترین قطعه کامپیوتر، مادربرد میباشد که تمام قطعات روی این برد مادر اسمبل میشود. اگر اطلاعات خوبی درباره مادربرد داشته باشیم ۷۰ درصد راه را پیموده ایم. در اصل روی مادربرد قطعاتی مانند رم،‌ هارد،‌ کارت گرافیک و درایو نصب میشود. مادربرد از قطعه ای بنام پاور تغذیه میکند و برق رسانی صحیح پاور به روشن شدن کیس و به اصطلاح بوت شدن کمک میکند.

بنابه سرعت های پردازنده و حافظه کامپیوتر مادربردها دارای سطح کیفی و سرعت نیز هستند و تمام پردازنده ها روی هر مادربردی نصب نمیشود. هر مادربرد بسته به توانمندی آی سی ها و چیپ هایی که روی آن قرار دارد تعدای سی پی یو و رم را ساپورت میکند. مادربرد به بدنه کیس نصب میشود. در نصب آن از اتصالات بدنه و صاف بودن کف آن آگاه باشیم که اشکالاتی را برای آن بوجود نیاوریم. اشکالاتی مثل تاب برداشتن مادربرد در نصب ناصحیح روی کیس بوجود می آید.

بیشترین مبحث دوره آموزش اسمبل کامپیوتر را شناخت مادربردها تشکیل میدهد. مادربردها بسیار حرفه ای طراحی میشوند و برای اینکه یک سیستم با کیفیت خوب و قیمت مناسب مونتاژ کنیم مستلزم این است که اطلاعات خود را درباره این سخت افزار بالا ببریم. با یادگیری مدلهای مادربرد و مونتاژ رم و سی پی یو روی آن براحتی میتوانید آنرا ارتقا داده و نوت بوک ها را نیز بشناسیم.

آموزش اتصال کارت گرافیک

امروزه بیشتر کارت گرافیک ها بصورت آنبرد روی مین بردها وجود دارند. در اصل مادبردها دارای چیپست گرافیک هستند که به مراتب کیفیتشان از یک کارت گرافیک ممکن است ضعیف تر باشد. برای بازیهای کامپیوتری و مونتاژ فیلم ها در سیستم از کارت های گرافیک استفاده میشود. این کارت های گرافیکی داران پردازنده و رم های مجزا برای پردازش تصویر روی سیستم میباشند. روش عیب یابی کارت گرافیک و بوق هایی وقتی خراب باشد بطور عملی در کارگاه آموزشی کامتک ارائه میشود. کارت گرافیک روی پایه هایی به نام AGP و PCIX نصب میشود. سوکت پی سی آی ایکس جدیدترین سوکت کارت گرافیک روی مادربردها میباشد و توانایی سرعت پردازش با مادربرد بالا میبرد.

نصب وسایل ذخیره سازی

در رایانه های قدیم برای ذخیره سازی از درایو و هارد استفاده میشد. در حال حاضر هم از این دو قطعه برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده میشود. هارد دیسک قابلیت ذخیره سازی و پاک کردن را دارد و سرعت فوق العاده ای دارد. در اصل سیستم عامل روی هارد بالا میآید. دی وی دی رایتر نیز میتواند اطلاعات را ذخیره کند. در حال حاضر دی وی دی رایتر روی کیس ها موجود میباشد و روی دستگاههای دی وی آر (ضبط دوربین مداربسته) نیز کارایی زیادی در ذخیره اطلاعات بعد از هارد دیسک دارد. کارت گرافیکدرایوها با یک کابل برق به پاور و یک کابل دیتا به مادربرد وصل میشوند.

آموزش اتصال کابل های Data و Power

در اصل کابلها ارتباط بین قطعات درون کیس هستند که شامل دو دسته کابل آی دی ایی IDE و کابل ساتا SATA میباشند. در مادربردهای جدید از سرعت های بالای کابل ساتا استفاده میشود. استفاده از کابلهای ساتای اصلی روی مادربرد بهترین کیفیت سرعت را بین قطعات کامپیوتر ایجاد میکند. در آموزش اسمبل کامپیوتر این کابلها نمایش داده میشود و کارآموز بطور عملی با کارآیی هر یک آشنا میشود.

جا زدن این کابلها مهم است. در اصل سیستم برای تبادل بهتر اطلاعات روی ویندوز بهتر است اول هاردها را بشناسد و سپس درایوهای متفرقه را شناسایی کند.

آموزش نصب کارت های expansion

اسمبل قطعات کامپیوتر

غیر از نصب کارت گرافیک و هارد دیسک و درایو رایتر روی مادربرد کامپیوتر میتوانید برای کارهای صنعتی کارت هایی دیگر به سیستم اضافه کنید. مادربردها دارای خروجی صدا هستند ولی برای میکس صدای خیلی حرفه ای لازم است کارت صدا روی مادربرد نصب شود. یا کارت های شبکه که سرعت بالاتری دارند و برای سرور بیشتر استفاده میشود. حتی برخی از مادربردها را میتوان دو یا سه تا کارت گرافیک اضافه کرد و آنها را به یکدیگر وصل نمود.

برای اضافه کردن کارت های اکستنشن اضافی پشت کیس را باز کرده و آنها را در اسلات خود روی مادربرد قرار میدهیم و با پیچ سفت میکنیم.

نسخه مناسب چاپ